مهاجر مونترال

مهاجرت به کبک (2)- زبان فرانسه

در این پست میخوام در مورد نحوه فرانسه خوندن خودمون جهت آمادگی برای مصاحبه بنویسم.

موسسه ای که برای اولین دوره زبان فرانسه ثبت نام کردیم کاملا بی نام و نشان بود و از نیازمندیهای همشهری پیداش کرده بودیم. اما مهمترین حسنش همونطور که قبلا گفتم این بود که به خونه ما خیلی نزدیک بود و با توجه به ساعات کار و نداشتن وقت کافی این واقعا یک مزیت بود. البته قبل از شروع کلاس خیلی جاها مثل کانون زبان و قطب هم رفتم ولی یا ساعت کلاسها به وقت ما نمی خورد و یا ظرفیت کلاس تکمیل شده بود. بنابراین ما هم دل رو به دریا زدیم و در یک موسسه بی نام و نشان برای کلاس نیمه خصوصی ثبت نام کردیم. کلاسها به صورت یک روز در میان و هر جلسه 5/1 ساعت بود. ضمنا هر ترم شامل 15 جلسه می شد. زمان ثبت نام مدیر موسسه به ما گفت که در هر ترم که 5 هفته میشه 8 درس از کفه تدریس میشه. روزی که ما ثبت نام کردیم پنجشنبه بود و به ما گفتن کلاسهای نیمه خصوصی برای 4 نفر تشکیل میشه و به محض آمدن دو نفر دیگه کلاس رو شروع میکنیم. ولی با کمال تعجب سه روز بعد به ما زنگ زدن و گفتن از فردا بیاین کلاس. جلسه اول که رفتیم دیدیم که هنوز 2 نفر دیگه رو پیدا نکردن ولی مدیر موسسه گفت فعلا کلاس رو شروع میکنیم و بعدا نفرات جدید رو با کلاس خصوصی به سطح شما میرسونیم. حالا کلاس ما دو تا مزیت داشت اول نزدیکی به خونه و دوم خصوصی بودنش با هزینه نیمه خصوصی! ولی اولین جلسه کلاس وقتی از معلممون سوال کردم ما چقدر از کفه رو میتونیم در این ترم تمام کنیم گفت 5 یونیت.

ولی ما از همون اول تصمیم گرفتیم به کمترین اندازه ممکن روی معلم و کلاس اتکا کنیم. بنابراین قبل از هر جلسه کلاس خودمون درس اون جلسه رو میخوندیم، فایلهای صوتی درس رو چندین بار گوش می کردیم و معنی کلمات رو در می آوردیم. با این روش دومین جلسه که رفتیم سر کلاس معلممون کاملا متحیر مونده بود و می گفت شما حتما قبلا کلاس رفتید و باور نمیکرد ما مبتدی باشیم. با همین روال تقریبا هر دو جلسه یک درس رو تمام کردیم با تمرین ها و کلی مطالب جانبی تا اینکه از اواسط ترم یک نفر دیگه به کلاس اضافه شد. ولی معلممون که به اصطلاح خیلی با روش درس خوندن ما حال میکرد و به قول خودش اولین شاگردانش بودیم که با این علاقه فرانسه می خوندیم همون روز اول با شاگرد جدید اتمام حجت کرد و گفت روش کلاس به این صورته و اگر شما می تونی با اینها همراه بشی بمون در غیر اینصورت صبر کن تا یک کلاس جدید تشکیل بشه. اون بنده خدا هم قبول کرد و انصافا در  طول ترم هم با ما پیش آمد. با این روش ما در ترم اول نصف کفه 1 رو تمام کردیم و در ترم دوم هم تمامش کردیم. یعنی در مجموع 5/2 ماهه. البته در این مدت خودمون هم سعی کردیم مطالعات جانبی مثل داستانهای کوچک داشته باشیم.

ولی بعد از 5/2 ماه با وجود گرامر نسبتا خوب هنوز نمی تونستیم حرف بزنیم. دقیقا همون موقع همزمان بود با امتحانات تعیین سطح ترم زمستان سفارت فرانسه. اتفاقا از طریق یکی از دوستان با یکی از معلمهای سفارت هم آشنا شدیم و قرار گذاشتیم که بعد از تعیین سطح بریم پیشش. بالاخره روز موعود رسید و ما بعد از تعیین سطح رفتیم پیش ایشون. وقتی فرمهای تعیین سطح رو دید گفت شما مطمئنید که فقط کفه 1 رو اون هم در طول 5/2 ماه کار کردید؟!! گفت من انتظار داشتم شما سطح A1-2 قبول بشید ولی اینجا نوشته A2-2 (یعنی دو سطح بالاتر). اونجا بود که دیگه مطمئن شدیم راه درستی رو برای فرانسه خوندن انتخاب کردیم.

کلاسهای سفارت هم شروع شد و تقریبا کل زمستان 88 هر هفته شنبه و دوشنبه ساعت 8-6 عصر کلاس Communication داشتیم. بعد از تمام شدن ترم زمستان برای ترم بهار هم در سطح بالاتر ثبت نام کردیم. این کلاسها واقعا کمک قابل توجهی به مکالمه ما کرد. البته افراد نظرات مختلفی در مورد کلاسهای بحث آزاد بخصوص کلاسهای سفارت دارن. ولی برای ما با توجه به روحیه مشارکت در بحثی که داشتیم مفید بود.

در تاریخ 10 اسفند (اول مارچ 2010) ایمیل دعوت به مصاحبه ما رسید و تاریخ مصاحبه هم 15 اردیبهشت 89 (5 می 2010) تعیین شده بود. تقریبا از همون زمان هفته ای یک جلسه معلم خصوصی برای مصاحبه گرفتیم. البته از همون اول هم به معلممون تاکید کردیم که ما قصدمون از این کلاس روان حرف زدنه و اصلا با حفظ کردن جواب سوالات مخالفیم. این کلاسها هم خیلی به ما کمک کرد چون واقعا به کسی احتیاج داشتیم که وقتی صحبت میکنیم اشکالاتمون رو تصحیح کنه. کلاسهای سفارت از لحاظ مکالمه خیلی خوب بود ولی با توجه به اینکه کلاس 10 نفره بود وقتی که به ما میرسید محدود بود ولی در کلاس خصوصی کل وقت یک جلسه در اختیار ما بود. در طول هفته خودمون در مورد موضوعات مربوط به مصاحبه (شامل تحصیلات، سابقه کار، دلیل مهاجرت، کبک و کانادا و ...) با هم مکالمه می کردیم و در کلاس معلم اشکالاتمون رو رفع میکرد. کلاسهامون تا یک هفته قبل از مصاحبه ادامه داشت.

بعنوان منبع کمکی یکی از کتابهای بسیار مفیدی که خیلی به ما کمک کرد Communication Progressive du Francais از CLE بود. ما تا قبل از مصاحبه سطح مقدماتی و متوسط این کتاب رو کار کرده بودیم. کلا کتابهای CLE همگی بسیار مفید و کاربردی هستن.

ادامه دارد ...
+ نوشته شده در  شنبه ششم شهریور ۱۳۸۹ساعت 15:17  توسط   |